04. ALUMNI DAYS

ALUMNI DAYS este un eveniment prin care universitatea încearcă să întărească legătura cu absolvenții săi, dar și să faciliteze interacțiunea dintre absolvenți și studenții actuali. Evenimentul este organizat anual și se întinde pe durata mai multor zile, timp în care studenții au ocazia să întâlnească absolvenți de succes ai Universității Transilvania din Brașov, să le cunoască poveștile de carieră sau să le adreseze întrebări în mod direct, în cadrul unor activități desfășurate la nivel de facultăți.

În anul 2022, ALUMNI DAYS a fost organizat în cadrul proiectului ALUMNI_INSERT, după o pauză de doi ani determinată de pandemia de COVID-19. Timp de două săptămâni, au avut loc întâlniri la nivel de facultăți între absolvenți ai Universității și studenți din anii II și III, dar și masteranzi. Studenții au avut ocazia să afle detalii despre cum își pot construi o carieră de succes, ce tehnici de negociere sunt cele mai potrivite pe piața muncii și ce abilități este important să pună în valoare atunci când interacționează cu un potențial angajator. Absolvenții UniTBv, pe de altă parte, au avut ocazia de a se reconecta cu lumea academică în care s-au format și de a împărtăși cu studenții experiența profesională și nu numai.