ALUMNI Days 2022

În perioada 23 - 27 mai 2022, Universitatea Transilvania din Brașov organizează evenimentul ALUMNI Days, după o pauză de doi ani, ca urmare a pandemiei de COVID-19. Timp de o săptămână, vor avea loc întâlniri la nivel de facultăți între absolvenții de succes ai Universității și studenți. Scopul acestor evenimente este de a întări legătura între absolvenți și Universitate, dar și între absolvenți și studenții actuali.

Studenții vor afla povești despre cum își pot construi o carieră de succes, ce tehnici de negociere sunt cele mai potrivite pe piața muncii, ce citesc absolvenții UniTBv în anul 2022 și multe altele. ALUMNI UniTBv, pe de altă parte, vor avea ocazia de a se reconecta cu lumea academică din care au provenit și de a împărtăși cu studenții actuali experiența profesională și exemple de dezvoltare personală.

Sentimentul de apartenență la comunitatea universității nu trebuie să se oprească în ziua absolvirii. Rețelele ALUMNI sunt surse prețioase de informații, cu rezultate concrete pentru membrii lor. Spre exemplu, mulți absolvenți își pot găsi primul job prin intermediul unui absolvent al aceleiași universități. Mai mult, rețelele ALUMNI pot contribui semnificativ la creșterea calității procesului didactic și la diversificarea surselor de finanțare pentru evenimentele desfășurate de universitate.

În cadrul evenimentului ALUMNI Days 2022 vor fi organizate, de asemenea, discuții de tip panel în cadrul a cinci întâlniri dedicate, după cum urmează:

PANEL 1 Luni, 23.05.2022, ora 10:50, corpul V, sala VP0A, Facultatea de Inginerie tehnologică și management industrial
PANEL 2  Luni, 23.05.2022, ora 14:00, corpul T, sala TII3, Facultatea de Drept
PANEL 3  Marți, 24.05.2022, ora 18:00, corpul B, sala BP2, Facultatea de Științe economice și administrarea afacerilor
PANEL 4  Joi, 26.05.2022, corpul G, sala GP3A, Facultatea de Design de produs si mediu
PANEL 5  Joi, 2.06.2022, ora 8:00, corpul W, sala WI3, Facultatea de Sociologie și comunicare

Rețeaua de absolvenți este o resursă deosebită pentru carieră, un catalizator pentru păstrarea relațiilor cu foștii colegi din facultate, dar și un mediu potrivit pentru dezvoltarea de noi contacte, relevante pentru viața profesională.

Evenimentul ALUMNI Days 2022 este organizat în cadrul proietului ALUMNI_INSERT, al cărui scop constă în îmbunătățirea procesului de apreciere a inserției profesionale a absolvenților Universității Transilvania din Brașov, ca urmare a creșterii digitalizării acestuia și ca urmare a îmbunătățirii activităților specifice. Proiectul ALUMNI_INSERT este finanțat de Universitatea Transilvania din Brașov în cadrul competiției 2021 – 2022 ”Fii în Centru!” și se desfășoară în intervalul ianuarie – septembrie 2022, fiind pus în aplicare de studenți ai universității. Mai multe detalii despre proiectul ALUMNI_INSERT sunt disponibile aici.

Pentru informații suplimentare:
Universitatea Transilvania din Brașov